• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • 3 Masteroppgaver
  • Master i pedagogikk
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • 3 Masteroppgaver
  • Master i pedagogikk
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

"Det virket som de så på det å være stille som et personlighetstrekk" - Gutter som viser innagerende atferd i skolen

Lauvhaug, Berit
Master thesis
Thumbnail
Åpne
MasterLauvhaug2017.PDF (1.323Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2475510
Utgivelsesdato
2017
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Master i pedagogikk [112]
Sammendrag
Omtrent en femdel av ungdommene sliter med psykiske helseplager og disse plagene blir ofte oversett i skolesammenheng. Det viser seg at det er færre gutter enn jenter med slike problemer, likevel har jeg valgt å fokusere på guttene i denne oppgaven. Jeg kom frem til denne problemstillingen: Hvilke erfaringer har gutter som viser innagerende atferd- og hva sier de om livskvaliteten, det sosiale livet og læringen på skolen? For å svare på denne problemstillingen har jeg valgt å benytte en kvalitativ metode der jeg anvender et semistrukturert intervju. Jeg har foretrukket dette fordi jeg ønsket å ivareta elevperspektivet og denne metoden kan gi en dypere innsikt i guttenes erfaringer. Utvalget mitt består av fire gutter i alderen 16-20 år.

Resultatene i undersøkelsen viser at informantene hadde mange erfaringer med «livskvaliteten, det sosiale livet og læringen på skolen». Det var noen variasjoner, men også mye av de samme erfaringene. På bakgrunn av guttenes beskrivelser av sine erfaringer, er mine hovedfunn i denne undersøkelsen at det kan være grunn til å tro at guttene kan ha blitt utsatt for omsorgssvikt. Gjennom skoleløpet har alle guttene opplevd mobbing. Noen av guttene har opplevd lærere som så, andre har opplevd lærere som ikke så. Felles for dem var at det var ingen av lærerne som tilsynelatende gjorde noe for å bedre situasjonen for guttene. Guttene kom med flere forslag med konkrete tiltak som kunne bedret forholdene for dem.
Utgiver
Høgskolen i Sørøst-Norge

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit