• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • 3 Masteroppgaver
  • Tverrfaglig master i samfunnsvitenskap
  • View Item
  •   Home
  • 3 Masteroppgaver
  • Tverrfaglig master i samfunnsvitenskap
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Makt i omsorg: Mellom disiplinering og myndiggjøring - En kvalitativ undersøkelse av miljøterapeuters omsorgsmakt i arbeidet med mennesker med utviklingshemning i overgangen fra normalisering til myndiggjøring

Menes, Ronja J.
Master thesis
Thumbnail
View/Open
MasterMenes2017.PDF (1.735Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2480285
Date
2017
Metadata
Show full item record
Collections
  • Tverrfaglig master i samfunnsvitenskap [41]
Abstract
Siden andre verdenskrig har omsorgen for personer med utviklingshemning gjennomgått store endringer, både politisk og faglig. Dette er blitt illustrert gjennom skifter av paradigmer, spesielt i relasjon til utviklingen av den vernepleiefaglige profesjon. Fasen fra rundt 1985 og påfølgende tiår er blitt omtalt som en «normaliseringsfase». I senere tid er det blitt argumentert for at omsorgsarbeidet igjen er i overgang til en ny fase, «myndiggjøringsfasen». Både normaliseringstenkningen og empowerment-tradisjonen har hatt og har sterk påvirkning for idealer og målsetninger i arbeidet med utviklingshemmede, noe som kommer tydelig frem i offentlige retningslinjer, lovverk og helse- og omsorgsfaglig teori. Samtidig er det blitt rettet kritikk mot manglende operasjonalisering av hva både normalisering og myndiggjøring innebærer i praksis for aktører i omsorgsarbeid. I tillegg er det uttrykt behov for økt praksisnær kunnskap om ulike temaer, blant annet vedrørende forvaltning av medvirkning og selvbestemmelse i praksis.

Med det som bakgrunn stiller denne oppgaven spørsmål vedrørende omsorgsaktører erfaringer og beskrivelser av utfordringer og dilemmaer mellom idealer og praksis. Oppgaven er en kvalitativ undersøkelse av et utvalg på syv informanter med stilling og/eller funksjon som miljøterapeut, og med variasjon i profesjonsfaglig bakgrunn. I oppgaven stilles også spørsmål vedrørende normaliseringens plass i en potensiell overgang til myndiggjøringsfase. I tillegg vil en tolkning av kapabilitetstilnærmingen fra Amartya Sen og Martha Nussbaum redegjøres for som verktøy eller handlingsmodell for å møte utfordringer omsorgsaktører har i å operasjonalisere idealer om myndiggjøring til praksis.

Oppgavens overordnede tema er makt i omsorg, eller omsorgsmakt, hvor datamaterialet har blitt tolket i lys av ulike perspektiver på makt. I tolkning av praksisbeskrivelser anvendes perspektiver fra Michel Foucaults arbeid om makt i det moderne, gjennom disiplinering, styring og makt som produktiv. I forlengelse av dette trekkes begreper om omsorgsmakt og produktive maktpraksiser inn, med basis Truls Juritzen og Kristin Heggens tolkning av Foucault. Tittelen, mellom disiplinering og myndiggjøring, viser til hvordan makt er iboende og nødvendig i det praktiske arbeidet, på tross av idealer om myndiggjøring og maktoverføring i nyere tid.
Publisher
Høgskolen i Sørøst-Norge

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit