Forekomst av synsanomalier hos barn i tidlig skolealder 6-7 år
Abstract
BAKGRUNN: Den eneste offentlige synsundersøkelsen av barn i Norge i dag foregår på helsestasjonen på 4-årskontrollen. Ingen barn undersøkes av autorisert øyehelsepersonell. Det finnes ikke tall på hva syn og samsynssatus er på norske barn i dag.
FORMÅL: Målet med denne studien var å vise prevalensen av synsanomalier på en gruppe norske skolebarn ved 6-7 års alder.
METODE: Elever ble rekruttert fra to skoler i Lillehammer kommune. Det ble sendt ut spørreskjema i forkant av undersøkelsene. 57 elever ble testet, seks elever ble ekskludert. Det ble tatt en rekke syns- og samsynsmålinger som ble analysert i SPSS.
RESULTATER: 18 barn (32%) hadde symptomatisk score på symptomspørreskjemaet. Fire barn (7,8%) hadde dårligere enn 0,09 i avstandsvisus binokulært. På nær hadde 40 barn (78%) dårligere enn 0,09 i visus binokulært, tre av disse under 0,3. 14 barn hadde stereosyn som var dårligere enn 60". Ni barn (17,6%) ble retinoskopert til +1,75 DS på ett eller begge øynene. Ett barn (2%) ble retinoskopert til +2,25 DS. Det ble det målt forier på nær utenom normalområdet på 18 barn (35%); To barn ble målt til 8 exofori, ett barn til 7 esofori, ett barn til 5 esofori, syv barn til 3 esofori og syv barn til 1 esofori. 42 barn (82,4%) hadde en monokulær akkommodasjonsamplitude som er dårligere enn normalverdien på 15,5 ±2. Binokulært så lå 24 barn (47,1%) under normalen. Det er korrelasjon mellom symptomatisk spørreskjema og binokulær akkommodasjonsamplitude til blur (P=0,022). Seks barn (11,8%) hadde en pseudokonvergens insuffisiens. Fem barn (9,8%) ble i dette studiet identifisert som akkommodasjons excess. 16 barn (31,4%) hadde et konvergensnærpunkt som ligger under normalverdiene. Men bare ett av de (2%) tilfredsstilte kravene til konvergens insuffisiens.
KONKLUSJON: Alle barna var lettere til middels hypermetrope. Det ble målt avvik på samsynstestene, der akkommodasjonsmålingene pekte seg ut med størst og høyest prevalens av avvik. Det er likevel litt for få barn i denne studien til å gi et helt sikkert bilde av prevalens av synsanomalier.